Jók-e nekünk a kínai befektetők? – a válasz röviden: igen (VIDEÓ)

2025. július 20. 12:39

A kínaiak nem csupán tőkét hoznak, hanem hozzáférést biztosítanak a legmodernebb technológiákhoz, és ablakot nyitnak a világpiacra.

2025. július 20. 12:39
null

György László Facebook-videójában a külföldi befektetések magyarországi helyzetét és a kínai tőke szerepét elemezte, különös tekintettel a technológiai versenyre és annak gazdasági hatásaira.

György László elmondta, Magyarország az elmúlt években kiemelkedően sikeres volt a kínai befektetések vonzásában, ami új távlatokat nyithat a magyar gazdaság és innováció számára. 

A legnagyobb külföldi befektetők Magyarországon továbbra is a németek, őket követik más nyugati országok, például az amerikaiak, akik a negyedik helyen állnak. A kínaiak a befektetési rangsorban jelenleg a nyolcadikok. Az elmúlt három év adatai azonban figyelemre méltó változást mutatnak:

az Európai Unióba érkező kínai befektetések több mint fele Magyarországra irányult.

Ez a siker a magyar gazdaságpolitika vonzóerejének köszönhető, amely célzottan tudja megszólítani a globális tőke képviselőit. A kérdés, hogy ez a tendencia előnyös-e Magyarország számára, különösen a globális technológiai verseny fényében.

György László az ausztrál gazdaságkutató intézet (amelyet az amerikai külügyminisztérium megbízásából készített elemzést) adataira hivatkozva rámutat a kínai-amerikai technológiai versengés drámai változására. Míg 2003 és 2007 között a 63 kiemelkedő technológiai területből 60-ban az Egyesült Államok vezetett, és csupán 3-ban Kína, addig 2019 és 2023 között a helyzet megfordult:

64 technológiai területből 57-ben a kínaiak kerültek az élre, és csak 7-ben maradtak vezető pozícióban az amerikaiak.

Ez a fordulat azt jelzi, hogy Kína a globális technológiai innováció élvonalába került. György László szerint ezért a kínai befektetések magyarországi jelenléte stratégiai előnnyel járhat.

Azok a kínai vállalatok, amelyek Magyarországon fektetnek be, nem csupán tőkét hoznak, hanem hozzáférést biztosítanak a legmodernebb technológiákhoz, és ablakot nyithatnak a világpiacra a magyar innovatív cégek számára. A kínai befektetések vonzása nem csupán gazdasági, hanem technológiai és innovációs szempontból is kulcsfontosságú lehet Magyarország jövője szempontjából.

Nyitókép forrása: ADEK BERRY / AFP

Ezt is ajánljuk a témában

***

Összesen 6 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
bazilka
2025. július 20. 15:19
a kínaiak híresen semmilyen technológiát nem osztanak meg senkivel akkor sem, ha itt alkalmazzák ha felmerül a kérdés, hogy alkalmazniuk kell 100 fejlesztőt, akkor Önok szerint milyen nemzetiségűt fognak választani: - magyart több pénzért - vagy kínaait, akit idehoznak, kevés pénzért, és annak biztos tudatában, hogy ellenőrizni tudják?
jebuzita
2025. július 20. 14:36
Úgy kellenek mint egy falat kenyér, egy bögre rizsa, vagy egy kis üvegtészta. Szóval nagyon. Legalább a magyar munkamorált tanul. 5 nap szabadsággal. Totális megfigyeléssel, követéssel, ellenőrzéssel. Erősen adnak a környezetvedelemre. Nagyon humánusak, szolidárisak, hiszen kommunista párt náluk az élcsapat. Nem kérmek soha infrastruktúrális hozzájárulást, adókedvezményeket, szubvenciós engedményeket. Ők a tőke gráljai. Mindig tudják az irányt, ha az zsákutca, akkor is. Nem írom tovább a sok pozitívumot. Keressetek ti is.
Ehetős Odó
2025. július 20. 13:39
Nem lesz ez így jó! Semmi feltétel? Semmi jogállamiság? Semmi kötelező buzerancia? Hová vezethet ez?
gullwing
2025. július 20. 12:58
A ballibcsik szerint ez nem jó, mert nem tudnak ebből sem lopni....
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!